Trekking Club – eventy, wieczory kawalerskie i panieńskie, quady i offroad, narty na Słowacji… Imprezy integracyjne Katowice – wycieczki szkolne i półkolonie – offroad, quady i paintball Katowice – narty na Słowacji

Paintball – pytania i odpowiedzi.

Paintball FAQ - pytania o grę w paintball
Najczęściej zadawane pytania o paintball.

Paintball pytania i odpowiedzi, czyli Paintball FAQ.

Przed każdą grą paintballową, każdy nowy gracz ma mnóstwo pytań i wątpliwości, które miotają mu się po głowie.

Postaraliśmy się odpowiedzieć na te z nich, które najczęściej do nas trafiają.

1. Czy paintball boli?!

Tak… Ale nie przesadzajmy – rąk, czy nóg nie urywa, a gdy zobaczycie nasze mundury, to nie zauważycie na nich otworów po kulach. Ból pojawia się przede wszystkim przy strzałach z bliska (odległość poniżej czterech metrów), ale również wówczas, gdy dostanie się w szczególnie unerwione miejsca. I wszyscy wiemy, co mamy na myśli.

Pocieszające jest jednak to, że w czasie gry, ból jest skutecznie tłumiony przez adrenalinę i wielu graczy, choć dostaje, to nie zdaje sobie z tego sprawy.

Ważne jest również to, że nasze markery są zawsze sprawdzane na chronometrze, dzięki czemu możemy ustawić odpowiednią prędkość wylotową kulki – z reguły, jest to ok. 250 km/h (nigdy nie mogą być „szybsze” niż 300 stóp na sekundę, tj. ok. 90 m/s, czyli 300 km/h).

Przy grach dla dzieci i młodzieży, a także na życzenie graczy, zmniejszamy prędkość wylotową wyraźnie poniżej tej granicy.

paintball śląsk

Pain + ball – czy to prawidłowy źródłosłów? Raczej nie, ale… 😉

2. Wiek graczy w paintball.

Paintball jest grą odpowiednią dla niemalże wszystkich grup wiekowych. Zalecamy jednak – z uwagi na zachowanie na polu paintballowym, oraz punkt pierwszy niniejszego zbioru pytań, by minimalny wiek gracza przekraczał 10 lat (jako uniwersalną granicę można przyjąć 12). Jest to, oczywiście, uzależnione od indywidualnego rozwoju młodzieńca, jednak wskazana granica wydaje się być minimalna.

Maksymalny wiek gracza stale nas zaskakuje. Obecnie, najstarszą osobą, którą grała, była 75. letnia kobieta!

Najczęściej na poligonach gościmy osoby w przedziale 25-35 lat, co nie zmienia faktu, że po piętach depczą im uczniowie szkół średnich wespół ze studentami, oraz gracze w przedziale 35-45 lat.

urodziny paintball katowice, atrakcje na urodziny dla dziecka

Grupa na paintball – minimalny wiek graczy i najczęściej odwiedzający nas gracze.

3. Co ze sobą zabrać na paintball?

Na grę paintballową nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Koniecznie trzeba pamiętać jedynie o wodzie do picia i butach: świetnie, gdy chronią kostkę i mają dobrą podeszwę. Niektórzy gracze lubią grać w czapkach („dżokejkach”), inni zabierają rękawiczki (dostaniecie je od nas!), a jeszcze inni zabierają szaliki, czy apaszki, którymi owijają szyję…

Zdarzają się również tacy gracze, którzy pod dostarczone przez nas mundury, zakładają kolejne warstwy odzieży. Gorąco odradzamy takie pomysły. Po pierwsze, dlatego że boleć będzie tak, czy siak, ale nie jest to ból dokuczliwy.. Po drugie, dlatego, że skrępujecie sobie tylko ruchy i będzie Was łatwiej trafić. Po trzecie, dlatego, że każdy mundur może przepuścić farbę na Wasze ubiory. Co prawda, farba ta schodzi nawet pod bieżącą wodą (że o pralce nie wspominamy), ale po co brudzić swoje rzeczy, skoro można nasze?

paintball na Śląsku - cennik imprez paintballowych. Zniżki paintballowe, ceny rozgrywek i imprez paintballowych.

Mundury, maski, rękawiczki i markery – taki zestaw od nas otrzymasz. Pamiętaj o butach i czymś do picia!

4. Jestem sam, nie mam swojej grupy. Co robić?

Raz w miesiącu organizujemy imprezy dla osób, które nie mają swojej ekipy, lub przychodzą co najwyżej w kilkuosobowych grupkach (np. aby zrealizować bony/vouchery nasze, lub z firm zewnętrznych). Wówczas, łączymy się w większą ekipę (do 30 osób) i gramy póki kulek i sił nam nie zabraknie.

Najczęściej, na grach otwartych spotykają się gracze o podobnych umiejętnościach i doświadczeniu. Staramy się jednak nie ograniczać i zapraszamy zawsze również graczy z dużym doświadczeniem i często też swoim sprzętem. Dzięki temu, możecie szybciej poznać tajniki tego sportu i podłapać więcej tricków. O grach tych informujemy na naszej stronie, oraz na Facebooku.

Realizacja bonów z Katalogu Marzeń, Prezentu Życia, Prezentu Marzeń, Super Prezentów i naszych odbywa się na grach otwartych.

5. Jak wyglądają rozgrywki? Ile to trwa i ile gier zagramy? 

Z reguły, gramy krótkie, dynamiczne gry, które trwają średnio kilka minut (5-10). Rozgrywamy je w systemie mecz-rewanż, zmieniając przy tym strony. W czasie przeciętnej rozgrywki, udaje się zrealizować ok. 5-6 scenariuszy, co przekłada się na 10 – 12 rund. Ich ilość jest oczywiście uzależniona od ilości graczy, ilości amunicji, terenu, na którym gramy.

Można przyjąć ogólną zasadę, że zestaw startowy wystarcza na mniej więcej 45 minut zabawy, pakiet optymalny na ok. 2-3 godziny, a pakiet VIP na 3-4 godziny. Są to dane czysto orientacyjne, które są uzależnione od wielu czynników (wieku graczy, poziomu adrenaliny, ale również od takich, jak np. położenie na poligonie w konkretnej rozgrywce). Rekordziści grają na zestawie startowym po 3 godziny. Na drugim krańcu skali, mamy jednak Uczestniczkę, która w 3 godziny wystrzeliła ponad 2000 kulek… Ale to absolutny wyjątek. No, i to szef płacił 😉

paintball katowice, katowice paintball w budynkach i paintball w lesie

Scenariusze paintballowe, rozgrywki, czas gry w paintball. 

6. Ekologia, czyli co się dzieje później z kulkami? 

Kulki paintballowe podlegają pełnej biodegradacji. Zrobione są z naturalnych tłuszczy i barwników roślinych, okraszonych łatwo przyswajalną przez naturę chemią.

Producenci spełniają wszystkie możliwe normy europejskie i światowe w zakresie bezpieczeństwa tych produktów. 

O przyswajalności przez naturę tych kulek, może świadczyć fakt, że w USA, niektórzy lubią je jeść i startują w różnych konkursach jedzenia kulek na czas…

7. Farba – jak ją zmyć? 

Farbę paintballową, którą poznajemy z bliska po trafieniu, zmyć jest bardzo łatwo. Trafienia pociskami z rozpryskami z farbą nazywamy „splatami”. W zależności od rodzaju wypełnienia kulek, jedne schodzą łatwiej, drugie – trudniej. Te trudniej ścieralne stosuje się przede wszystkim na zawodach i turniejach – ma to w założeniu chronić drużyny przed nieuczciwym wycieraniem się graczy (czyli „terminatorstwem” ;-). Ten drugi typ kulek, stosuje się na treningach i w grach naszego typu. Taka farba z ciała schodzi przy pomocy mydła i wody, a nawet zwykłego ręcznika papierowego (wszystkie 3 elementy wymienione wyżej, są na naszych imprezach dostępne). Z ubrań, farba schodzi po jednym praniu – nawet w 30 stopniach. 

paintball w Katowicach - ceny.

8. Paintball – gdzie go wykorzystać?

Jest to gra ucząca zaufania do partnerów, komunikacji zarówno pomiędzy poszczególnymi osobami, jak i całymi zespołami; współpracy oraz brania odpowiedzialności za swoje działania. Sprawdza się zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży – tym pierwszym dając powrót do dzieciństwa, tym drugim – poczucie dorosłości.

Paintball jest grą zespołową, można go więc wykorzystać zarówno w czasie imprez firmowych, jak i prywatnych spotkań z przyjaciółmi. Nadaje się idealnie zarówno dla korporacji, jak i szkół (tu zalecamy jednak zapoznanie się z punktem dot. wieku…). Wieczory kawalerskie i niekonwencjonalne urodziny coraz to częściej nie mogą się odbyć bez paintballa.

Paintball gry otwarte dla każdego.

Szacunek do przeciwnika, gra fair play, współpraca – m.in. tego uczy paintball! 

9. Kondycja fizyczna…

Nie trzeba być sportowcem, by zagrać w paintballa. Najczęściej, naszymi Klientami są osoby nie mające na co dzień kontaktu ze sportem: pracują w biurach, uczą się w szkołach… Oczywiście, dobra kondycja nie przeszkadza w grze, jednak jej posiadanie nie jest warunkiem uczestnictwa.

Fajne w paintballu jest to, że radzą tu sobie nawet osoby z niepełnosprawnościami (chwilowymi, lub trwałymi) – wszystko zależy bowiem od tego, jaką rolę będziesz pełnił w zespole. 

Dobrym zobrazowaniem tej tezy może być np. postawa niewidomej od drugiego roku życia Kasi, która grając u nas (z jednym z instruktorów jako przewodnikiem) „zdjęła” 5 osób! Innym przykładem, może być ostatnio jedna z koleżanek, która grała posiłkując się kulami, bo miała uszkodzone kolano. Każdy da radę i będzie się dobrze bawił!  

paintball kondycja fizyczna,

10. Najważniejsze: Czy paintball jest bezpieczny?!

Jest to nasz absolutny konik. O bezpieczeństwo w czasie gry, dbamy zarówno przed imprezą – szkoląc Uczestników, jak i w jej trakcie – przestrzegając wszystkich zasad oraz aktywnie sędziując rozgrywki.

Każdy Gracz otrzymuje maskę chroniącą twarz i uszy, a przede wszystkim – oczy. Podwójne szybki, oraz częste. okresowe przeglądy i wymiany sprzętu, gwarantują bezpieczeństwo.

Każdy marker paintballowy, posiada dwa zabezpieczenia przed przypadkowym wystrzeleniem kulki. Pierwsze znajduje się przy cynglu, a drugie to specjalny woreczek zakładany na lufę. Dbamy o to, by oba były w użyciu.

Innym aspektem bezpieczeństwa jest sam rodzaj aktywności fizycznej. Pod tym względem, paintball nie różni się od innych zespołowych dyscyplin sportowych: piłki nożnej, siatkówki, czy koszykówki. Można skręcić sobie kostkę, potknąć się w lesie i upaść, czy otrzeć sobie skórę wywracając się na ruinach jakiejś budowli.

Szczycimy się tym, że poza siniakami, nie mieliśmy żadnego wypadku, który wymagałby interwencji medycznej – a istniejemy od 2001 roku!

paintball cennik

11. Jak grać w paintball?!

Temu zagadnieniu, poświęciliśmy odrębny wpis na naszym blogu, to którego serdecznie zapraszamy: jak grać w paintball. Znajdziecie tu opis prawidłowego zachowania w czasie gry w paintball, odpowiedzi na pytania jak grać w zespołach, a także o sposobach poruszania się po poligonie.

Poruszamy tam też kwestie komunikacji i taktyki. 

Zapraszamy!

 

paintball w Katowicach, katowice paintball leśny i paintball w budynkach śląsk
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Vimeo