Trekking Club – eventy, wieczory kawalerskie i panieńskie, quady i offroad, narty na Słowacji… Imprezy integracyjne Katowice – wycieczki szkolne i półkolonie – offroad, quady i paintball Katowice – narty na Słowacji

5 rzeczy, o których musisz pamiętać organizując wieczór kawalerski lub panieński

Jak zorganizować wieczór panieński lub kawalerski?
Jakich pułapek unikać przy organizacji wieczorów kawalerskich i panieńskich?

1. Najważniejsza sprawa: research oczekiwań kawalera/panny

Spadł na Ciebie obowiązek, który wymaga naprawdę konkretnego rozeznania kilku rzeczy. Niby znacie się od lat, niby wszystko o sobie wiecie, ale… Musisz poznać dokładnie oczekiwania względem tej imprezy nie tylko od strony panny/kawalera, ale również ekipy, z którą będziecie się bawić.

Tu pomaga dobra rozmowa. Oczywiście, nie wprost, ale postaraj się dowiedzieć, czy klasyczna impreza w knajpie z baletami na mieście, jaką uskutecznialiście 10 lat temu w liceum nadal jest tym, co go kręcie, czy może jego zainteresowania/możliwości 😉 już się zmieniły.

W przypadku wieczorów panieńskich, warto też sprawdzić czy panna młoda nie chciałaby przeżyć imprezy w określonym stylu – boho, spa, przygoda?

Sprawdź, czy w ostatnim czasie panna/kawaler nie miał jakiejś kontuzji lub choroby, która by go wykluczała z pewnych zajęć.

Pamiętaj, żeby dopasować program do możliwości Waszej grupy. Choć to Gwiazda Imprezy jest najważniejsza, to jednak byłoby fajnie, gdyby reszta też się dobrze bawiła. Tym bardziej, że też za to płaci 😉

wieczory panieńskie na śląsku

Organizacja wieczorów panieńskich i kawalerskich musi się rozpocząć od dobrego rozeznania oczekiwań i marzeń Młodych. 

2. Dobór ekipy – kogo zaprosić na kawalerski/panieński

To sprawa ściśle powiązana z pierwszym punktem. Musicie sobie odpowiedzieć na pytanie w ile osób ma się bawić. Ostatnio, dość często organizujemy połączone wieczory panieńskie i kawalerskie – sprawdź, czy Państwo Młodzi nie mają takiej właśnie wizji. 

Dodatkowo, poza ekipą, którą znasz jako organizator, mogą dojść osoby ze strony przyszłej żony/męża, których nie znasz (często, poza szwagrem, zapraszani są też kuzyni). Sprawdź, czy nie chcą zaprosić kogoś z nowego kręgu znajomych – pracy, studiów, etc. Zbieraj ich dane kontaktowe, ale spróbuj się też czegoś dowiedzieć o tym, jak lubią spędzać czas. 

Czekać Cię będzie jedna z najtrudniejszych misji: ustalenie terminu (o tym niżej), ale już na etapie ustalania ekipy trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie każdy będzie mógł być na tej imprezie. I trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie kogo może nie być, a bez kogo impreza się po prostu odbyć nie może (i tu ciekawostka: mieliśmy w sezonie 2020 i 2021 po jednej sytuacji, gdy na imprezie nie było jej organizatora – świadka, i jedną, gdy po godzinie imprezy, kawaler dostał telefon, że przyszła żona rodzi… We wszystkich tych przypadkach, imprez nie przerwano 😉 ).  

Gdy już ustalicie ekipę, pamiętaj załóżcie sobie grupę na whatsappie lub innym komunikatorze i tam ustalajcie wspólnie szczegóły. Niesamowicie ułatwia to organizację. 

paintball na śląsku, paintball katowice

Skład na wieczór kawalerski lub panieński to bardzo ważna sprawa – w zgranej bandzie siła 😉 

3. Termin imprezy – na ile przed weselem organizować wieczór panieński lub kawalerski

Przy ustalaniu terminu wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego weź pod uwagę m.in.:

 • pandemię. W razie obostrzeń typu kwarantanna dla osób z kontaktem z osobą chorą, pamiętaj, żeby Wasza impreza odbyła się przynajmniej 2 tygodnie przed weselem. 
 • Charakter samej imprezy. Jeżeli planujecie sporty przygodowe, weź pod uwagę ew. kontuzje – tu też warto przyjąć minimum dwutygodniowe wyprzedzenie.
 • Kalendarz zaproszonych gości i firmy, która będzie Wam pomagała w organizacji. Zgranie tych kalendarzy jest niesamowicie trudne. Od strony firmy organizującej wieczory kawalerskie i panieńskie, zachęcamy do bardzo dużego wyprzedzenia – od maja do października organizujemy po kilka wieczorów panieńskich i kawalerskich w każdy z trzech dni weekendu. Kwiecień i listopad to również miesiące, w których sporo się dzieje. 
 • Atrakcje, które chcesz zrealizować. Jeżeli marzysz o noclegu w namiotach, to uwierz mi, że wolisz spać w nich w czerwcu niż w listopadzie. Jeżeli chcesz latach na paralotniach, wybierz miesiące z jak najbardziej stabilną pogodą. Jeżeli interesują Cię jaskinie – to weź pod uwagę okresy ochronne nietoperzy. itd., itp. 
 • Prawdopodobieństwo odwołania ślubu… Z reguły, przynajmniej raz w sezonie mamy do czynienia z odwołaniem imprezy z uwagi na odwołanie ślubu… Czym krótszy okres pomiędzy wieczorem kawalerskim lub panieńskim a ślubem i weselem, tym lepiej… 😉
wieczór panieński w Katowicach

W naszych wieczorach panieńskich łączymy sporty przygodowe z okładami z borowiny 😉

4. Program wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego. Atrakcje i nocleg

Wiemy już co lubi panna młoda lub kawaler, kto wpadnie na imprezy, ustaliliśmy termin – zostało nam ustalenie programu wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego. 

Tu opcji macie bez liku. Możecie pójść w klasyczną domówkę lub wyjście na miasto, ale możecie też podążyć za modą ostatnich lat i zafundować Gwieździe Wieczoru imprezy opartej o przygodę, którą pożegna stan wolny. 

Sytuacja trochę jak z plemiennych zwyczajów przejścia lub wtajemniczenia 😉 

Planowanie programu zacznijcie od lokalizacji. Nasza baza w Katowicach co roku ma gości praktycznie z całej Polski – jak dotąd, najdalej do nas miała ekipa spod Szczecina, która dojechała aż do Katowic, bo… po drodze wszędzie mogli spotkać swoje żony, dziewczyny, albo ich przyjaciółki… 😉

Zanim wybierzecie region Polski, zastanówcie się, czy szukacie imprezy w plenerze, czy w mieście. Jeżeli chcielibyście i tego, i tego – to zapraszamy do naszej B.A.S.E. Katowice, bo otacza nas 400 ha terenów przygodowych, a do centrum Katowic mamy raptem 4 kilometry 😉

Gdy ustalacie program, na pierwszym miejscu są atrakcje na wieczory kawalerskie, na drugim wyżywienie, na trzecim wieczorna impreza, na koniec — kwestia noclegu. W tym ostatnim punkcie, jeżeli wszyscy jesteście z jednego regionu (jak np. Śląsk), możecie się po prostu rozjechać do domów. Jeżeli wylądowaliście gdzieś dalej – skorzystajcie z booking.com i znajdźcie (z dużym wyprzedzeniem!) nocleg w hostelu lub hotelu. Możecie też jednak wybrać się np. na Jurę, gdzie oferujemy nie tylko świetne miejsce na atrakcje na wieczory kawalerskie i panieńskie, ale również doskonałe miejsce na wieczorną imprezę i przygodowy nocleg w dziesięcioosobowych namiotach wojskowych! Plusem tego miejsca jest to, że nie ma tu zasięgu komórek – ani Ty nie zadzwonisz w stanie wskazującym do ex, ani nikt Cię nie będzie niepokoił w czasie zabawy 😉  

5. Minimalizuj ryzyko wtopy…

Wszystko już wiesz i masz wymyślone? To teraz przygotuj się na kilka rzeczy, które mogą wyjść w praniu: 

 • jeżeli postanowisz „porwać” pana młodego lub pannę młodą, powiadom o tym rodzinę i co bardziej wrażliwych sąsiadów. Mieliśmy ekipę, która musiała się gęsto tłumaczyć Policji z upchnięcia kawalera w bagażniku swojego Lanosa 😉 Wiemy też na ich przykładzie, że rzucanie petardami w mieszkaniu też się nie sprawdza (mamy kawalerów mają odmienne poczucie humoru od Was), zaś pojenie ciepłą wódką gościa z zawiązanymi oczami kończy się jego „zgonem”.
 • Prawdopodobnie, nie znasz wszystkich gości wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego. Uniknij największe wtopy przy ich organizacji – nie przyjścia gości na imprezę i ZAWSZE BIERZ OD WSZYSTKICH WYSOKIE ZALICZKI! Jeżeli jest Ci niezręcznie tak im nieufać, miej w pamięci jedną z imprez, którą robiliśmy: zamówienie opiewało na 26 osób. Przyszło 7. Nagle, wszystkie babcie zaczęły umierać, psy chorować, a dzieciom wyżynać się zęby… Każdy miał jakąś wymówkę. Jeżeli będziesz miał ich zaliczki, to przynajmniej nie wtopisz finansowo i będziecie mogli kupić Państwu Młodym fajny prezent weselny.
 • Wybór firmy organizującej – sprawdź opinie w necie. Obecnie, w dobie oceniania w internecie na stronach google'a lub facebooka, jest to prosta sprawa. Poświęć trochę czasu na poczytanie komentarzy. Rozpytaj też kolegów – może ktoś był już u organizatora, którego wybrałeś? 
 • Plan B. Warto mieć alternatywny pomysł na wieczór – organizator, nawet najlepszy, może nie przeskoczyć powodzi/najazdu kosmitów/innego kataklizmu.
 • Pamiętaj o starej zasadzie podróżników organizujących wyprawy: na etapie przygotowań i realizacji, demokracja jest przereklamowana… Wbrew pozorom, nie wyklucza to wszystkiego tego, co pisaliśmy w powyższych punktach.
 • Domknąłeś już wszystko? Uniknąłeś raf i min, na których mógłbyś się rozbić? To sprawdź jeszcze raz punkt pierwszy tego artykułu – czy coś (ktoś (!)) Ci po drodze nie umknęło 😉 
Wieczór kawalerski w Katowicach

Organizacja wieczorów kawalerskich i panieńskich – jak uniknąć wpadek organizacyjnych.

Komentarz do “5 rzeczy, o których musisz pamiętać organizując wieczór kawalerski lub panieński”

Możliwość komentowania została wyłączona.

 • Facebook
 • Google+
 • Twitter
 • YouTube
 • Vimeo